RAMS İLKELERİ NEDİR?

RAMS İLKELERİ NEDİR?
09 Ağu 2021 / by cod in Genel
  1. İyi tasarım yenilikçidir

Yenilik olasılıkları hiçbir zaman tükenmez, hep yeni fırsatlar çıkar. Yenilikçi tasarım her zaman yenilikçi teknoloji ile birlikte gelişir ve asla tek başına var olamaz.

  1. İyi tasarım, bir ürünü kullanışlı hale getirir

Ürünler kullanılmak için satın alınır. Belli kriterleri karşılamalıdır. Üstelik sadece işlevsel olanları değil, psikolojik ve estetik kriterleri de yerine getirmelidir. İyi tasarım, ürünün kullanışlılığını vurgularken, aynı zamanda buna gölge düşürebilecek hiçbir şeye itibar etmez.

  1. İyi tasarım estetiktir

Bir ürünün estetik kalitesi, kullanışlılığının ayrılmaz bir parçasıdır; çünkü her gün kullandığımız ürünler kişiliğimizi ve iyiliğimizi etkiler. Ancak iyi yapılmış nesneler güzel olabilir.

  1. İyi tasarım, bir ürünü anlaşılır kılar

Ürünün yapısını net şekilde ortaya koyar. Daha da iyisi, ürünün konuşmasını sağlayabilir. En iyi tasarımlar ise, ürünün kendini anlatmasını sağlayan tasarımlardır.

  1. İyi tasarım göze batmaz

Bir amaca hizmet eden ürünler, aletlere benzer. Ne dekoratiflerdir, ne de sanat eseri. Dolayısıyla tasarımları, kullanıcının kendi ifadesine alan bırakmak adına, hem nötr, hem de sade olmalıdır.

  1. İyi tasarım dürüsttür

Bir ürünü olduğundan daha yenilikçi, daha güçlü veya daha değerli hale getirmez. Tutulamayacak vaatlerle tüketiciyi manipüle etmeye kalkışmaz.

  1. İyi tasarım uzun ömürlüdür

Modaya uygun olmaktan kaçınır ve bu nedenle asla çağdışı görünmez. Modaya uygun tasarımların aksine, günümüzün her şeyi kaldırıp atmayı seven toplumunda bile, varlığını yıllarca sürdürür.

  1. İyi tasarım kapsamlıdır, en ince detayına kadar düşünülmüştür

Hiçbir şey rastgele seçilmiş olmamalı veya şansa bırakılmamalıdır. Tasarım sürecindeki özen ve doğruluk, tüketiciye duyulan saygıyı gösterir.

  1. İyi tasarım çevre dostudur

Tasarım, çevrenin korunmasına önemli bir katkıda bulunur. Kaynakları muhafaza eder ve ürünün kullanım ömrünün tamamında fiziksel ve görsel kirliliği en aza indirir.

  1. İyi tasarım, mümkün olduğunca az tasarım demektir

Daha az, fakat daha iyi; çünkü böylece temel ve gerekli unsurlara yoğunlaşılır ve ürünler gereksiz teferruatlara boğulmaz.

Dieter Rams bu ilkeleri Braun’da çalışırken gündelik eşyaların tasarımı için ortaya koymuş. Tıraş olmak, saç kurutmak, epilasyon yapmak. Buna benzer gündelik işlerde kullandığımız araçları üreten ve bu videonun sponsoru da olan Braun, kuruluşunun 100. yılında hala bu ilkelere sahip çıkıyor. “Daha az, fakat daha iyi” yaklaşımıyla, en temel ve gerekli yönlere odaklanıp gelişmiş teknolojiyle tasarlanıyor. Dolayısıyla bir kez kullanmaya başladığınız zaman yıllarca aynı performans ile kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Çünkü (7.) iyi tasarım uzun ömürlüdür. Yıllara meydan okur. Artık Braun’un tarihçesinde ve sanat müzelerinde yer alan pikap ya da radyo gibi ürünler geçmişte kaldı belki, ama onlarla beraber doğan “kişisel bakım” kategorisindeki teknolojik eşyaların tasarımlarında hala bu ilkeleri temel alınıyor.

Çünkü dikkatli bakarsanız bu prensipler sadece gündelik eşyaların tasarımıyla ilgili olmadığını görürsünüz. Bu insanın duruşuyla da ilgili. 10 ilkede geçen “iyi tasarım” kelimelerinin yerine “iyi insan” koyduğunuzda anlam değişmez. (6.) İyi tasarım insan dürüsttür. İnsan kelimesini çıkarıp yerine hayat kelimesini koyun yine aynı sonucu elde edersiniz. Dolayısıyla bu ilkeler hayat kalitesini arttıran bir formül gibidir.

Leave a comment